Izobraževalni video
Ko se srce ustavi, šteje vsaka sekunda. Pravočasno pravilno posredovanje lahko poveča možnost preživetja na 40 %.
Oglejte si video in osvojite znanje, s katerim lahko rešite življenje.
Ko se srce ustavi, šteje vsaka sekunda. Pravočasno pravilno posredovanje lahko poveča možnost preživetja na 40 %.
Oglejte si video in osvojite znanje, s katerim lahko rešite življenje.
Preden pristopimo k obolelemu, poskrbimo za lastno varnost. Obolelega ne premikamo, razen če mu grozi nevarnost.
Obolelega primemo za ramena, rahlo stresemo in glasno ogovorimo. Če je neodziven, zakličemo ”Na pomoč!”, da pridobimo pozornost okolice.
Sprostimo dihalno pot (zvrnemo glavo močno nazaj in dvignemo brado) ter 10 sekund opazujemo dviganje prsnega koša, poskušamo čutiti izdih na licu ter slišati vdihe in izdihe.
Če oboleli ne diha oziroma nismo prepričani, pokličemo 112. Če imamo pomočnike naj eden izmed njih pokliče 112, drugi pa naj gre po najbližji avtomatski eksterni defibrilator (AED), sami nemudoma pričnemo s stisi prsnega koša.
Odstranimo oblačila in peto dominantne dlani položimo na sredino prsnega koša, drugo dlan položimo nanjo. S celim telesom se nagnemo nad obolelega, tako da imamo ramena navpično nad svojimi dlanmi, in iztegnemo komolce. Pritiskamo na prsni koš z globino 5 in ne več kot 6 cm in frekvenco 100–120 stisov/min.
Po vsakih 30 stisih izvedemo 2 vpiha (neobvezno) – sprostimo dihalno pot, zamašimo nos, zaobjamemo ustnici in v obolelega enakomerno vpihnemo zrak. Vpih naj traja 1 s, nato se odmaknemo od obolelega ter opazujemo spuščanje prsnega koša 1 s, postopek ponovimo. Če je vpih neuspešen, ga ne ponavljamo! Če vpihov ne izvajamo, neprekinjeno izvajamo stise.
Ko dobimo AED, ga čimprej vključimo, namestimo elektrodi na osušen gol bolnikov prsni koš in sledimo navodilom, ki jih daje naprava AED. Po sunku električnega toka sledimo navodilom naprave. Po potrebi nadaljujemo s postopki oživljanja do prihoda reševalcev.