Širimo mrežo naprav AED

Predstavljajte si trenutek, ko se življenje za hip ustavi. Srčni zastoj lahko prizadane kogarkoli, kjerkoli. A v tem trenutku lahko odločilno vlogo odigra nekaj tako majhnega, a življenjsko pomembnega – avtomatski eksterni defibrilator (AED). 

Poslanstvo Društva AED je preprosto, a izjemno pomembno: zagotoviti, da vsakdo v Sloveniji, ki doživi srčni zastoj, pravočasno prejme pomoč z defibrilatorjem.

Verjamemo, da lahko z zadostnim številom javnosti dostopnih naprav AED, ki so ustrezno razporejene po državi, preprečimo veliko smrti, ki so posledica srčnega zastoja. Naš cilj je jasen – omogočiti, da ima vsak Slovenec dostop do naprave AED in možnost njene uporabe v manj kot 3 minutah. Idealno bi bilo, da bi bil vsak prebivalec v radiju 125 metrov od najbližjega defibrilatorja.

S pomočjo vaše podpore, z zagotavljanjem sredstev za nakup in vzdrževanje teh življenjsko pomembnih naprav, ustvarjamo okolje, ki je prijaznejše srcu. Ker nam je življenje pri srcu.

1

Financiranih naprav AED

1

Sredstev doniranih občinam

Vsak financirani AED pomeni eno priložnosti več za rešitev življenja. Bodite del te zgodbe. Podarite utrip, rešite življenje.

Rezultati vaše podpore in našega dela so vidni po vsej Sloveniji. Vabimo vas, da si na našem zemljevidu naprav AED ogledate, kje vse se nahajajo naprave, ki smo jih financirali ali sofinancirali Društvo AED. Skupaj lahko zagotovimo, da bo pomoč vedno blizu, ko bo najbolj potrebna.

 

 

Pogosta vprašanja in odgovori

  • Bolezni srca in ožilja, katerih posledica je lahko srčni zastoj, se že več let zapored uvrščajo v vrh lestvice vzrokov smrti prebivalcev
    Slovenije. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je bilo leta 2022 tem vzrokom pripisanih kar ena tretjina smrti
  • Srčni zastoj v Sloveniji dnevno doživi 5-6 ljudi, v povprečju preživi zgolj vsak 10. Zaradi posledic nenadnega srčnega zastoja vsako leto umre nekaj sto Slovencev.
  • Srčni zastoji se najpogosteje zgodijo doma in v službi, med svojci, prijatelji, sodelavci in sosedi. Oseba v zastoju je neodzivna, kar pomeni, da je odvisna od zunanje pomoči. S pravilno in pravočasno reakcijo lahko preprečimo njeno smrt.
  • Časa za reakcijo imamo približno tri minute. Po treh minutah brez pomoči se začnejo zaradi pomanjkanja kisika v celicah pojavljati trajne poškodbe. Z vsako nadaljnjo pretečeno minuto se možnost ponovne vzpostavitve srčnega ritma zmanjša za 10 %. V povprečju v 10 minutah nastopi smrt. Če bi obolelega začeli nemudoma oživljati, medtem pa uporabili še avtomatski eksterni defibrilator, bi s tem povečali možnost preživetja za približno 40 %.
  • Hitra dostopnost do naprave AED zvišuje možnost preživetja srčnega zastoja ter znižuje verjetnost nastanka trajnih posledic ali okvar na možganih prizadetega.
  • Oseba, ki doživi srčni zastoj, pri tem izgubi zavest, kar pomeni, da je odvisna od pomoči ljudi, ki se takrat nahajajo v njeni bližini. V večini primerov ti ljudje niso medicinsko osebje, temveč so to znanci, družinski člani, prijatelji ali mimoidoči, ki nimajo medicinskega znanja.
  • Avtomatski eksterni defibrilatorji (AED) so v prvi vrsti namenjeni laikom, ki se še nikoli niso srečali s srčnim zastojem. Njihov preprost način uporabe omogoča vsakemu laiku brez medicinskega znanja, da reši življenje.
  • V primeru srčnega zastoja, ko naši možgani ostanejo brez kisika, imamo na voljo le približno 3 minute za reakcijo. Po 3 minutah nedelovanja srca, začnejo odmirati možganske celice, kar lahko povzroči trajne posledice ali okvare na možganih. 
  • Vsaka nadaljnja minuta zmanjša možnost preživetja za 10 %.
  • V povprečju po 10 minutah nastopi smrt.
  • V Sloveniji je povprečen čas prihoda nujne medicinske pomoči 10 minut, kar je v primeru srčnega zastoja pogosto prepozno, da bi lahko rešili življenje.
  • Zaradi nepravočasnega posredovanja je v primeru srčnega zastoja umrljivost kar 90-%.
  • Gre za isto stvar. Ko je govora o defibrilatorju, najpogosteje mislimo napravo AED.
  • Kratica AED pomeni avtomatski eksterni oziroma zunanji defibrilator. To je naprava, ki s pomočjo električnega sunka lahko ponovno požene srce in s tem tudi reši življenje. Sodobne naprave podajajo navodila zvočno ali pa se navodila izpišejo na ekranu. Naprava nas na ta način vodi skozi celoten postopek oživljanja. 
  • Naprave AED so enostavne za uporabo in povsem varne. Primerne so za laike, ki nimajo medicinskega znanja.
  • Društvo AED vse svoje aktivnosti financira izključno s sredstvi, ki jih pridobimo z naslova namenitve dela dohodnine. Društvo je torej odvisno od podpore davčnih zavezancev, ki organizaciji donirajo odstotek oziroma delež dohodnine.
  • Vsak slovenski davčni zavezanec ima možnost prispevati do enega odstotka svoje dohodnine poljubni organizaciji. Namenitelja ta donacija nič ne stane. V primeru, da zavezanec odstotka ne nameni nobeni organizaciji, ta sredstva ostanejo državi.
  • Če želite podpreti naše poslanstvo, lahko to storite z namenitvijo odstotka dohodnine preko spletnega ali fizičnega obrazca. Oba najdete na podstrani Donirajte.