Avtomatski eksterni defibrilator (AED)

Kaj je AED?

AED je naprava, ki v primeru srčnega zastoja s pomočjo električnega sunka poskuša srce spraviti nazaj v usklajeno delovanje. Naprava je bila razvita z namenom, da bi lahko laiki brez medicinskega predznanja pomagali preprečiti hude, pogosto usodne posledice srčnega zastoja.

Tako izgleda naprava AED.

Kako uporabljati AED?

Moderne naprave AED so enostavne za uporabo in od uporabnika ne zahtevajo medicinskega znanja. Obstaja več različnih modelov, ki se razlikujejo po velikosti in obliki, vsi pa si delijo enake osnovne elemente in lastnosti.

Nekateri modeli se vklopijo samodejno po odprtju pokrova, spet drugi pa za vklop zahtevajo pritisk gumba. Po vklopu naprava samodejno prične dajati glasovna navodila v slovenskem jeziku pri nekaterih pa se navodila tudi izpišejo na ekranu.

Iz ohišja naprave AED izhajata dve nalepki (elektrodi), ki jih po vklopu naprave namestimo na goli prsni koš žrtve na mesti, ki sta naslikani na embalaži elektrod – eno nad desno bradavico in drugo pod levo dojko. Če je prsni koš žrtve močno poraščen, ga pred namestitvijio elektrod pobrijemo z britivco, ki je priložena (pri nekaterih modelih). Če je prsni koš moker (znoj, voda), ga pred namestitvijo elektrod obvezno obrišemo. Voda na prsnem košu namreč zmanjšuje učinkovitost defibrilacije.

Po namestitvi elektrod defibrilator samodejno izvede analizo stanja srca. Med izvajanjem analize se žrtve ne smemo dotikati, saj bi v nasprotnem primeru naprava lahko znaznala naš srčni utrip in ugotovila, da električni sunek ni potreben. V primeru, da naprava pri žrtvi zazna srčni utrip, električni sunek ne bo izveden. O tem vas bo naprava tudi obvestila. V nasportnem primeru, ko je elektični sunek potreben, pa bo naprava po obvestilu izvedla električni sunek. Med izvajanjem električnega sunka se žrtve ne smemo dotikati.

Po izvedbi električnega sunka nas naprava vodi skozi celoten proces oživljanja. Nekateri modeli imajo vgrajen metronom, s katerim tonsko usmerjajo pravilni ritem med masažo srca. AED bo po nekaj ciklih oživljanja ponovno izvedel analizo srca in presodil, ali je potreben še en električni sunek. 

Postopke ponavljajte do prihoda reševalcev, pri tem pa upoštevajte navodila defibrilatorja.